İslam dünyası açısından kutsal mekan olan insanların ibadetini gerçekleştirmiş olduğu yapılar olan camilerin içerisinde kullanılan malzemeler, eşyalar ve teknikleri oldukça önemlidir. Ziyaretin çokluğu ile beraber kullanım sıklığı eşyaların eskimesine yol açmaktadır. Bu gibi olumsuz durumları en aza indirgeyen en geç zamana yaymak için kullanışlı ve uzun ömürlü malzemeler tercih edilmelidir.

Dünden bugüne bir çok farklı teknikle yapımı görülen cami halısının malzeme skalası da oldukça geniştir. Sık tercih edilen malzeme çeşitleri yün ve akrilik halılardır. Bunun sebebi olarak kullanımlarının süresinin uzunluğu ve yıpranmaya karşı dayanıklıklarının daha fazla olmasını söylemek mümkündür. Halı üretiminde bilinen en nitelikli elyaf olan yün, halı elyaflarının karşılaştırılmasında bir standart oluşturmaktadır. Oldukça iyi aşınma direncine sahip olan yün bu nedenle dayanıklıdır ve ayrıca esnektir. Alev almaya da yüksek direnç gösteren bir elyaf olan yün, statik enerji üretmemektedir. Yün elyafının leke koruma konusundaki performansı da yüksektir. Akrilik halılar ise  yünlerin sentetik taklididir. Hafifçe daha parlak olmasına rağmen dokunulduğunda yünden biraz daha pürüzsüz olmasına karşın, yüne çok benzeyen bir halı türüdür.

Cami halısının yapısının ne çok sert ne de çok yumuşak olması gerekmektedir. Sağlamlık ve uzun ömürlülüğü için orta sertlikte bir yapıda olması cami halısının ömrünü uzatacak bir unsurdur. Cami halılarının ömrünün uzunluğu dikkate alınması gereken bir noktadır. Ömrü kısa olan cami halılarının sık değişimi sağlanması gerektiğini göz önüne aldığımızda halının ömrü dolduğu halde değişimi sağlanmaması cemaatin sağlığı için sıkıntı oluşturacak bir unsurdur. Bunun yanı sıra sık bir şekilde halının yenilenmek zorunda kalması maddi olarak da ekstra bir durumu yaşatmaktadır. Kısacası halının uzun ömürlü olması cemaatin sağlığının korunmasında ve camii için yapılacak olan harcama planlamalarında oldukça büyük öneme sahip bir noktadır.

İslam dünyası açısından kutsal mekan olan insanların ibadetini gerçekleştirmiş olduğu yapılar olan camilerin içerisinde kullanılan malzemeler, eşyalar ve teknikleri oldukça önemlidir. Ziyaretin çokluğu ile beraber kullanım sıklığı eşyaların eskimesine yol açmaktadır. Bu gibi olumsuz durumları en aza indirgeyen en geç zamana yaymak için kullanışlı ve uzun ömürlü malzemeler tercih edilmelidir. Dediğimiz gibi akrilik halı bu konuda camilerde kullanılabilecek en avantajlı halı türlerindendir. Akrilik cami halısı, sentetik bir yapısının yanı sıra kimyasal bir dokuya sahip olan insana ve çevreye hiçbir zararı bulunmayan, bir maddeden üretilmektedir. Çok kolay ve hızlı temizlenmesi gibi  uygun maliyet imkânına sahip olan bu tür halılar diğer halı türlerine göre genellikle camilerde sıklıkla kullanılmaktadır.

İnsanların toplu olarak bulunduğu ve ibadetlerini gerçekleştirdiği kutsal mekanlardan biri olan camiler, her geçen gün binlerce insan tarafından ziyaret edildiğinden dolayı sık kullanıma bağlı olarak içerisinde bulunan kullanım eşyaları da eskimektedir. Halılar camilerin en önemli unsuru olmakla birlikte şüphesiz en çabuk eskiyen ve yıpranan materyallerdir. Bu sebeple sık sık yenilenmektedir.

Akrilik Cami Halısının Avantajları

Akrilik Cami Halısı bütçe ve kullanım ömrü ile öncelikle büyük avantajını gözler önüne sermektedir. Camiler topluluğa hitap eden ve ziyaret süresi ile ilgili kolay kolay kısıtlaması bulunmayan mekanlar olduğu için bu tarz ibadethane ve topluma hizmet eden mekanlarda eşyaların avantaj sağlıyor oluşları dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Akrilik Cami Halısı bu anlamda farkını ortaya koyar.

Akrilik cami halısı, namaz kılan cemaatin konforunu sağlar, ibadet esnasında cemaati rahatsız edebilecek olumsuzlukları en aza indirger. Oturma durumunda, diz ve dirseklerin temasında oluşabilecek rahatsızlıkları ortadan kaldıran bir dokusu söz konusudur.

Yoğun ziyaret sebebi ile oluşan kiri yüzeyinde oldukça az tutar. Kolay kolay kir tutmayan yapısı vardır. Oluşabilecek kir, leke durumlarında kolay temizlenebilen yapısı dikkatleri çeker.

Yapı malzemesi sebebi ile uzun ömürlüdür. Bu durumda bütçe açısından bakıldığında katkı sağlayan bir unsurdur.

Isının düşük ve yüksek oluşuna karşın oldukça dayanıklı bir yapısı söz konusudur. Kolaylıkla etki-tepki gösterimi söz konusu olmaz. Güneş ışığı gibi faktörlere karşıda oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Makinede yıkanabilen malzemeden yapılmıştır.  Bakımının kolay oluşu sık tercih edilme sebeplerinden biridir.

Firmamız cami halıları konusundaki çeşitliliği ve kaliteli ürün skalası ile sizlere bu konuda hizmet vermekten mutluluk duyacaktır. Cami halıları ile ilgili her türlü bilgiyi alabilmek ve çeşitlerimiz ile ilgili de detayları öğrenebilmek için sitemizi ziyaret edebilir veya iletişim numaralarımızdan bizlere rahatlıkla ulaşım sağlayabilir ve alış veriş gerçekleştirebilirsiniz.