Cami Halısı Modelleri ve Fiyatları

Cami halısı Modelleri Nasıl Değişiklik Gösteriyor?

Beş on yıl öncesine kadar cami halısı modeli deyince seccadeli ve saflı cami halısı olmak üzere iki farklı model aklımıza geliyordu.Bazı cami cemaatinin karışık cami halısı modelleri ve motiflerinin namazda dikkatlerini  dağıttığı gerekçesiyle Diyanet İşleri Başkanlığına ulaşması ve bu tip şikayetlerin artması neticesinde,Diyanet İşleri Başkanlığı da bir açıklama yapmıştır.

Seccadeli modelin namazda dikkati dağıttığı ve her seccade ayrı bir kişininmiş gibi kullanıldığı için camiye serilmesinin uygun olmadığı bildirilmiştir.Böylece saflı cami halısı modellerinin kullanımı hızla yaygınlaşmıştır. Diyanetin  bu açıklaması üzerine cami halısı satın almak isteyen cemaat ve dernekler saflı cami halısı modeline yönelmiştir.Üreticilerde seccadeli cami halısı modelinden ,saflı cami modeline geçmiştir.İsteğe bağlı olarak nadiren de olsa seccadeli model üretimi yapılmakta ve camiye serme durumu olmaktadır.

cami halısı modelleri

cami halısı modelleri

 

Saflı Cami Halısı Modelleri

Saflı cami halısında da dikkat edilmesi gereken sade olması,dikkat çekici model ve motif bulunmaması olması gereken konuların başında gelir.Bazı camilerde kubbelerindeki süslemenin veya farklı bir motifin caminin orta kısmına genelde de avizenin altına gelecek şekilde göbekli cami halısı modeli uygulanabilir.

Saflı modelde ayak yerinin belirgin olması için zemin rengine aykırı renkler kullanılması gerektiği gibi bunun tam tersi olarak ayak yerinin belirgin olmaması için zemin rengine yakın renkler kullanılarak soft bir saflı model de elde edilebilir.Bu durum  cami cemaati ve derneğin isteği doğrultusunda uygulanabilir.

Saflı cami halısı modellerinde caminin ışık alma durumuna göre az ışık alan karanlık bir ortama sahip ise açık ton renkler kullanılarak cami de ferah bir ortam sağlanması amaçlanır.

Saflı modellerin ayak ile basılan motifli kısmın yirmi beş ile otuz cm arası olması uygun olup daha düşük veya daha yüksek de yapılabilir.

Saflı modellerde düzgün bir şekilde saf düzeni olması için ayak topuk kısmı ile parmak ucu hizasına düz çizgi şeklinde uygulama yapılabilir.Saflı modelde  cemaatin bu çizgilere göre hiza bakarak daha düzgün ve safları sık tutması amaçlanır.

Son zamanlarda motif hassasiyetinin  artması neticesinde geometrik saflı cami halısı modeli diye bilinen geometrik çizgisel motiflerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Saflı modellerde de on kısımdaki motiflerin çiçek,böcek gibi figürlere benzetilmesi sebebiyle bu kısımda düz renk veya kırçıl dediğimiz iki renk karışımı ile elde edilen kumlama kullanılmaya başlanmıştır.

Cami halısı modellerimizi aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz.

Yün cami halısı modelleri

Akrilik cami halısı modelleri

Duvardan duvara cami halısı modelleri

Göbek cami halısı modelleri