Koruma: İnsanlığın varoluşundan bu güne kadar toplumların ihtiyaçtan kaynaklanan gereksinimlerini karşılamak, yaşam alanlarını ve ortak alanları şekillendirmek amacı ile yapılar ve gereçler üretmişlerdir. Gerek bu eserlerin kullanım alanları ve şekilleri, gerekse üretiminde kullanılan malzemeleri olsun bulunduğu ortam ve kullanım şekillerine göre belirli hayatta kalma süresine sahiptir.

Geçmişte bu sürekliliğin sağlanması adına bir takım tedbirler, önlemler alınsa da günümüz koruma anlayışından farklı bir düşünce hakimdir. Geleneksel tekstillerin koruma ve onarımı konusunda çalışmalar yapan İsmail Öztürk de korumanın tanımını şu şekilde yapmaktadır; “Koruma, zarar görmüş ya da iyi durumdaki doğal, kültürel çevre ve taşınır taşınmaz kültür varlıklarını, elden geldiği kadar bozulmadan, o andaki durumunda tutmayı amaçlayan işlemler bütünüdür”.

Günde beş haftada otuz beş vakit düzenli olarak cemaat tarafından ziyaret edilen camilerin halıları da hijyen, bakım ve onarım konusunda dikkat edilmesi gereken halılardan biridir.

En çok dış temasa maruz kalan unsur olan halıların temizliği ve bakımı hayati önem taşır. Ayakkabısız girdiğimiz camilerde zemindeki halı ile ibadet anında gerçekleşen el ve yüz gibi cilt temasının bir çok bakteri ve mikrobu taşıyabileceğini unutmamak gerekir. Cemaati ve camiyi ziyaret eden kişilerin bu tarz durumlarda mağduriyet yaşamaması adına halı seçimi kadar bakımı da muhakkak ki önemlidir. Bu tarz durumlarda dikkate alınması gereken konulardan kısaca söz edecek olursak öncelikle halıların malzemesini dikkate almamız gerektiğini söyleyebiliriz.

Cami Halısı Çeşitleri ve Bakımları

 

Akrilik cami halısı genel olarak kullanımı tercih edilen cami halısı çeşididir. Önceliğimizi akrilik cami halısı çeşidine verecek olursak orta sertlikte olan bu halının bakımının zor veya zahmetli olmadığını söylemek mümkün olacaktır. Sadece cami halısı olarak değil mescitlerde de yoğunlukla tercih edilen akrilik cami halısı çeşidi kire, toza ve bakteri oluşumuna karşı güçlü bir yapıya sahiptir. Kolay kolay leke tutmaz. Temizlenmesi durumunda zor bir temizleme zahmeti gerektirmez. Oluşabilecek lekelere karşı da temizliği özel bir bakım ürünü veya hizmeti gerektirmez.

Uzun ömürlü bir halı kullanımı ve cemaat sağlığı için akrilik cami halılarının düzenli aralıklar ile temizlenmesi kaliteli bir kullanım alanı ve zamanlaması sağlayacaktır.

Yün cami halısı akrilik cami halısına oranla daha az tercih edilen cami halısı çeşidi olmasının yanı sıra bakım ve temizlik konusunda akrilik cami halısına göre daha zahmetli ve dikkatli olunması gereken cami halısı çeşididir. Yün cami halılarının gerek yumuşaklık ve sertlik oranının dengede olmayışı gerekse daha çabuk kir tutması daha az tercih edilmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlar da yün cami halısının bütçe olarak da gelir gider dengesi açısından daha az tercih ediliyor oluşunu gözler önüne sermektedir. Fakat dikkat edilebilecek bir diğer nokta ise yün cami halısının kalitesinin yüksek olmasıdır. Daha organik ve özel oluşu yün cami halısının zorluklarına rağmen değerini korumasına  sebebiyet vermektedir.

Diğer verebileceğimiz örnek olan demirci cami halısına geçmeden önce belirtmeliyiz ki her cami halısı çeşidi kendi özgün yapıları ve malzemeleri sebebi ile kendilerine has bakım sürecine ve ürününe sahiptir. Kısacası anlatılan her bir halı çeşidi için kendilerine uygun malzeme ve teknikler ile temizlemek ve bakımını yapmak uzun ömürlü bir kullanım sağlamaları için önem arz etmektedir.

Demirci cami halısında da temizlik ve bakım oldukça önemlidir. Özenli ve dikkatli bir şekilde bakımı, onarımı ve temizliği sağlanmalıdır. Halıların dokusunun bozulmaması, aşınmaması ve renklerinin solmaması için bu durum oldukça önemlidir. Bunun sağlanması için demirci cami halısı temizleme işlemlerinde konusunda uzman halı yıkama firmalarından hizmet alınması gerekmektedir. Halıların türüne göre en uygun yıkama işlemleri bu firmalar tarafından sunulabilmektedir. Akrilik halılar ve yün halılarda yıkama işlemleri farklı olabilmektedir. Uzun süreli ve sorunsuz demirci cami halısı kullanımları için yıkama ve temizleme işlemlerine ve bakım işlemlerine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Camiler biz müslümanlar için ibadet mekanlarımız olduğu ve dinimiz gereği özenle temiz ve hijyenik olması gereken mekanlar oldukları için cami halılarının bakımı dini açıdan da önem teşkil eder. Öyle ki dini öğütlerimiz gereği temizlik bizler için dikkate alınması gereken bir unsurdur. İbadet mekanımız olan camilerin de bu konuda hassasiyet ile yaklaşılması gerekmektedir.

Firmamız cami halıları konusundaki çeşitliliği ve kaliteli ürün skalası ile sizlere bu konuda hizmet vermekten mutluluk duyacaktır. Cami halıları ile ilgili her türlü bilgiyi alabilmek ve çeşitlerimiz ile ilgili de detayları öğrenebilmek için sitemizi ziyaret edebilir veya iletişim numaralarımızdan bizlere rahatlıkla ulaşım sağlayabilir ve alış veriş gerçekleştirebilirsiniz.