Cami halısı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Cami zemini, cami kubbesi ve diğer mimari elementlerin yanında sadece görsel olarak kullanılmamakta olup ve aynı zamanda cemaatin ayakkabısız bir biçimde temas edeceği bir mimari unsurdur.  Bu yüzden sadece görünüm değil, ibadetini gerçekleştirirken huzur ve mutluluk ortamını sağlamak isteyen cemaatin ayaklarının temas etmesinden dolayı halının malzemesi de oldukça önemlidir. Cami halıları genelde büyük ebatlarda kesilen halılar olduğundan ve satın alım sonrası temizleme ve bakım da gerektirdiğinden dolayı temizliğinin ve bakımının kolay, ucuz ve rahatça ulaşılabilir ürünlerle yapılabiliyor olması cami yönetimini veya camiyi finanse eden cemaati de bütçesel olarak rahatlatmaktadır. Aynı zamanda ülkemizde her dört mevsim yaşanmakla beraber kurak ve soğuk iklime sahip olan bölgelerde, caminin zemininde bulunan halının kaliteli bir ısı izolasyonu sağlaması soğuk kış günlerinde camiyi ziyaret eden cemaatin sağlığı açısından önemli olmakla beraber izolasyon iyi olduğu takdirde caminin ısınma giderleri azalacağından yine cami yönetimine veya camiyi finanse eden cemaate bütçe açısından rahatlık sağlayacaktır.

Halı malzemelerinin her biri kendi içerisinde avantaj sağlayan bir özelliğe sahip olduğundan, caminin bulunduğu coğrafya ve iklim şartları ile cami inşaatında kullanılan ana malzemenin ahşap ya da betonarme oluşu gibi hususlar göz önünde bulundurularak halı tercihinin yapılmasında fayda vardır.

Firmamız birçok çeşit malzemeden istediğiniz boyutlarda ve seçeceğiniz tasarımlarda halı üretimi hizmetleri sağlamaktadır. Boyutuna göre tek parça veya birden fazla parça halinde üretilip monte edilecek alanda, halı ile zemin arasına uygun yapıştırıcıyı kullanmak suretiyle birleştirilir. Montaj işleminin uzman firmalar tarafından yetkilendirilen personeller tarafından yapılması, hem izolasyon bütünlüğü hem estetik hem de halının cemaat namaz kılarken altlarından kaymaması açısından büyük önem arz etmektedir.

Cami halısı satın alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar listesinin ilkinde gelen durumların arasında halının hijyenik bir yapıya sahip olması yer alır. Sık kullanımın getirdiği sonuçları cami ziyaretçilerinin hastalanmasını önlemek, anti-bakteriyel kumaşlar ile ibadet mekânında huşu ve huzurun yanı sıra sağlığı da korumak mümkün oluyor.

 

Cami Halısında Alırken Kalite

 

Cami Halısı Seçimi ve Hijyen

Halının kir tutmayan bir özelliğe sahip olması durumunda dahi belirli aralıklarla temizlik ve bakımının yapılması gerekiyor. Bu durumda da süpürme ve yıkama işlemleri kolaylıkla yapılabilen halılar, cemaatin cami içerisinde hijyen kaygısı taşımadan gönül huzuru ile ibadet etmesini sağlıyor. Sönmez Halı kalitesi ile temin edeceğiniz halılar ile kapladığınız caminin temizliğini kolaylıkla yapabilir ve camiyi kullanacak yüzlerce kişinin hijyenik bir ortamda ibadet etmesine vesile olabilirsiniz.

Cami halısının Seçtiğiniz ipliğe (elyafa yün, akrilik vb.) ve bu ipliğin halıda ne kadar kullanılmış olduğuna bağlı olarak halınız hem daha uzun süreli performans gösterecektir hem de görünümünü daha uzun süre koruyacaktır. Cami halisinda hangi elyaftan üretilmiş iplik olduğu, sizin için cami halısına uygun olduğunu seçerken dikkat etmeniz gereken bir takım bilgiler vardır. Bilgilerden kastedilen şey ipliğin cinsi, yoğunluğu, büküm ölçüsü ve halının dokunuş sıklığıdır.

 

Bir cami halısı dendiğinde camilerin o huzurlu atmosferi, aklımıza gelenlerin ilk başındadır. Oysa bazı camilerde, maddi imkânsızlıkların da etkisiyle kaliteden taviz verilmektedir. Atalarımızın pek çok kez dile getirdiği “ucuz mal alacak kadar zengin değilim” özdeyişine rağmen yapılan bu hatalar, camilere yakışmayan bir görüntüye sebep olmaktadır. Camilerin en çok kullanıldığı Cuma namazları, bayram namazı ve Ramazan ayı gibi zamanlarda bu sıkıntı göze çarpmaktadır. . İşte bunun önüne geçmek için kaliteli ve konforlu bir cami halısı nasıl olur, cami halısı alırken nelere dikkat etmek gerekir gelin bu yazımızda inceleyelim:

 

Cami halısı alırken dikkat edilmesi gerekenler

Cami halısı alırken dikkat edilmesi gerekenler

 

 

Cami Halısında Yün İncelemeleri

Genel olarak kabul görmüştür ki, en kaliteli ve en uzun ömürlü cami halısı,yün cami halılarıdır. Bu nedenle yün cami halısı tercih edilmesi, iki taraflı memnuniyet oranını arttıracaktır. Yün Cami Halısının Özellikleri Ve Avantajlı Yönleri başlığı altında yayımlamış olduğumuz yazımız size bu konuda ışık tutacaktır. Kısacası, doğal yünlerle üretilmiş cami halıları, ilmek sayısına da bağlı olarak hem sağlık hem de konfor açısından doğru bir tercih olacaktır. Kolay temizlenebilir olmaları yanında ses ve ısı yalıtkanlığının fazla olması da yün cami halıları tercih edilmesinde önemli faktörler olmaktadır.

İlmek Sayısının Cami Halısında Kaliteye Etkisi

Yukarıda da ifade edildiği üzere yün cami halısı seçilirken bile ilmek sayısında hassas olunmalıdır. Aynı altın seçiminde karat derecesine bakıldığı gibi, halının kalitesini belirlerken de ilmek sayısına dikkat edilmelidir. Bununla beraber pek çok kullanıcı bu ayrımı bilmediğinden, cami halısı seçimi yapılırken konunun uzmanlarına danışılması faydalı olacaktır.

 

Siz de hemen şimdi iletişim bilgilerimiz üzerinden en kaliteli cami halıları için fiyat alınız: